Пн - Пт 09:00 - 18:00
 • UA
 • RU

Аналіз вимог ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення

ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд

Сьогодні будемо говорити виключно про аналіз вимог ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення цих вимог.

Розділ 6. Вимоги до планувальної організації будівель та споруд.

Розділ 6 має у своєму складі 4 підрозділи.

Підрозділ 6.1 встановлює вимоги до входів і шляхів руху до будівель і споруд.

Основними вимогами цього розділу є:

 • необхідність застосовувати принципи універсального дизайну, передбачаючи усі входи і виходи будівлі, в тому числі евакуаційні, врівень з землею без влаштування ґанку. При цьому слід передбачати тверде покриття із дренажем та зливостоком;
 • заборона застосування на шляхах руху МГН дверей, що гойдаються на завісах, обертових дверей та турнікетів;
 • необхідність улаштування вхідних дверей без порогів, а за неможливості виконання даної вимоги улаштування порогу висотою не більше 2 см з пандусом не більше 0,3 м в довжину і уклоном 1:12.

ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і спорудКрім того, пункт 6.1.7 та рисунок 7 мають суперечливі вимоги. Так пунктом 6.1.7 передбачено, що «глибина тамбурів і тамбур-шлюзів у громадських будівлях та спорудах повинна бути не менше ніж 1,8 м, а в житлових будинках-не менше 1,5 м за ширини не менше ніж 2,2 м».

В той же час, коли уважно розглянути рисунок 7 цих ДБН, то можна помітити, що жоден з наведених тамбур-шлюзів не відповідає вимогам пункту 6.1.7: в переважній більшості ширина становить менше 2,2 м; у тамбур-шлюзу, що зображений у нижньому правому куті ширина перевищує 2,2 м, але його глибина не задовольняє вимогам ні до житлових ні до громадських будинків.

Підрозділ 6.2 має назву «горизонтальні комунікації» та встановлює вимоги до:

 • ширини шляхів пересування осіб з інвалідністю;
 • можливість опорядження приміщень ворсовими килимами з певною висотою ворсу (до 13 мм);
 • необхідності улаштування зовнішніх дверей з оглядовими панелями та захистом протиударною смугою;
 • улаштування пристроїв для самозачинення із затримкою зачинення тривалістю не менше ніж 5 с.

В цьому розділі також не всі пункти мають однозначне тлумачення. В пункті 6.2.1 зазначено: «шляхи руху по коридору слід приймати не менше ніж 1,5 м». При цьому незрозуміло, що має бути не менше 1,5 м – довжина, ширина чи висота? Здавалося, що наче б то ширина, але коли ми подивимось рисунок 8, на який ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і спорудпосилається даний пункт, то там побачимо ширину 1,3 м. Тобто ми знову бачимо, що текст суперечить рисунку. Також можна зазначити, що пункт 6.2.1 та рисунок 8 не враховують можливу наявність дверей в бокових стінах коридору, яку необхідно враховувати для розрахунку шляхів евакуації у відповідності до пункту 7.3.7
ДБН В.1.1-7:2016.

Крім того є непорозуміння між вимогами пункту 6.2.2 та рисунком 9.

В пункті міститься вимога, що «діаметр зони для самостійного розвороту особи з інвалідністю на кріслі колісному слід приймати не менш ніж 1,5 м». на рисунку 9 зазначено розміри 1,83 м.

Підрозділ 6.3 встановлює вимоги до вертикальних комунікацій. В ньому зокрема наведені вимоги щодо:

 • мінімальної ширини сходів всередині будівлі (1,35 м);
 • необхідність улаштування бортиків заввишки не менше 2 см на протилежній від стіни стороні маршу;
 • улаштування на поручнях (перилах) рельєфних позначень поверхів у тактильному вигляді або шрифтом Брайля;

ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруднеобхідність встановлення на шляхах евакуації на першій та останній сходинці сходового маршу або поручнях сходів промаркованих світловідбиваючих елементів (контрастна фарба, катафоти);

 • улаштування пандусів для осіб з інвалідністю, що користуються кріслами колісними.

Окремим підрозділом викладені вимоги до ліфтів та підйомників:

 • улаштування ліфтів з прохідною кабіною для вертикального переміщення між входом до будинку та рівнем першого поверху;
 • вимоги до розмірів внутрішньої кабіни ліфта;
 • улаштування кнопок ліфтів з тактильними позначками.

Розділ 6.4 «Внутрішнє обладнання» містить вимоги до системи засобів інформації і сигналізації, а саме:

 • система засобів інформації повинна забезпечувати безперервність інформації, своєчасне орієнтування й однозначне упізнання об’єктів і місць відвідування;
 • освітленість приміщень і комунікацій для маломобільних груп населення слід підвищувати на один ступінь порівняно з вимогами ДБН В.2.5-23 та ДБН В.2.5-28;
 • у вестибюлях громадських будівель та споруд слід передбачати встановлення звукових інформаторів за типом телефонів-автоматів, якими можуть користуватися відвідувачі з порушенням зору, і текстофонів для відвідувачів з порушенням слуху;
 • дверні ручки, запори, засувки й інші прилади відчинення і зачинення дверей повинні мати форму, яка дозволяє особі з інвалідністю керувати ними однією рукою (кулаком) і не вимагає застосування надто великих зусиль або значних поворотів руки у зап’ясті.

Проект ДБН В.2.2-24:201Х «Будинки і споруди. Висотні будівлі. Основні положення» Основні нововедення з питань пожежної безпеки

Як бачимо, дотримання вимог ДБН В.2.2-40:2018 призведе до покращення доступності та безпеки осіб з інвалідністю під час їх перебування в будинках та спорудах різного функціонального призначення. З другого боку, це призведе до збільшення вартості будівництва об’єктів.

Щодо неоднозначних тлумачень вимог цих ДБН, то найближчим часом ми плануємо підготувати та надіслати листа до профільного міністерства для отримання офіційних тлумачень, з якими згодом обов’язково вас ознайомимо.

Експерт                                                                       Максим Прокопенко

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*

3 коментарі

Станіслав

п.6.3.1.2 “Ширина маршу повинна бути не менще 1,35 м з влаштуванням поручнів”.
п.6.3.1.2 “…Бічні краї сходинок, що не примикають до стін, повинні матит бортики заввишки не менше ніж 0,02 м.”
При цьому виникає питання: Ця ширина 1,35 м повинна бути до бортика чи в просвіті? Оскільки за визначення пожежного ДБН п.7.3.13 ” Ширина сходового маршу у просвіті визначається як відстань між стіною та його огорожею або між його огорожами.” Бо колеги в проектах закладають ширину 1,35 м залізобетонної конструкції сходового маршу. І якщо виконати бортик на самих сходинках цього маршу, їхня ширина однозначно стане меншою чим 1,35 м.

  admin

  Ширина евакуаційного маршу вимірюється в просвіті, як відстань між стіною та його огорожею або між його огорожами. Така ширина не повинна перевищувати довжину проступів сходового маршу.
  На рисунку наведено різні схеми улаштування огороджень сходових маршів та визначення ширини сходового маршу.

  схеми улаштування огороджень сходових маршів

  а – одностороннє розташування огородження; б – двостороннє розташування огородження; в – одностороннє розташування огородження з виступом на рівні маршу; г – одностороннє розташування огородження, яке виступає за довжину проступів.
  Вм – правильне вимірювання ширини сходового маршу у просвіті;
  В1, В2 – неправильне вимірювання ширини сходового маршу у просвіті.

  Щодо бортиків на бічних краях сходинок, що не примикають до стін, то вони можуть кріпитися до торця маршу і виступати над сходинками не менше ніж на 0,02 м, як того вимагають будівельні норми.

Інтерв'ю з експертом Романом Уханським щодо нових ДБН "Інклюзивність будівель  і споруд"ТОВ Шілд Фаєр роботи і послуги протипожежн