Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами

Дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами

Необхідність нормування дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами розуміє майже кожний пересічний громадянин. Це і протипожежні відстані для недопущення поширення пожежі, і санітарні відстані для уникнення неприємних запахів, шумів тощо, і дотримання вимог щодо інсоляції та багато інших.

До речі, саме недотримання тих чи інших відстаней при будівництві нових об’єктів дуже часто призводить до невдоволення мешканців або власників будинків і будівель, розташованих поряд, що у свою чергу закінчується проведенням мітингів, написанням скарг і створення петицій тощо.

Загалом відстані нормуються як між однаковими за функціональним призначенням будівлями, так і між будівлями з різним функціональним призначенням. Щодо видів будівель, то зазвичай виділяють наступні: житлові, громадські, виробничі та складські. Для деяких видів громадських будівель, наприклад дошкільних навчальних закладів чи закладів охорони здоров’я, можуть встановлюватися більш «жорсткі» вимоги щодо відстаней, ніж для інших громадських будівель.

Окремо встановлюються відстані до різноманітних виробничих споруд з видобування, переробки та зберігання речовин та матеріалів (газгольдери, склади нафти та нафтопродуктів, трансформаторні підстанції, автозаправні станції тощо).

Слід зазначити, що раніше відстані між будинками, будівлями та спорудами встановлювалися в різних будівельних нормах і це створювало свої незручності, проте зараз переважна більшість вимог щодо відстаней об’єднана в одних будівельних нормах, а саме: ДБН Б.2.2-12:2019 Планування і забудова територій.

Зокрема, вимоги щодо мінімальних протипожежних відстаней між будівлями наведено в розділі 15 цих ДБН.

Однак, завжди потрібно пам’ятати, що поставити знак дорівнює між термінами «відстані» та «протипожежні відстані» у жодному разі не можна. Так, під час встановлення та дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами, окрім протипожежних відстаней, слід також визначати інші мінімальні відстані (санітарні тощо).

Розглянемо це на прикладі.

ПРИКЛАД

Забудовник має наміри побудувати закритий гараж (паркінг) ІІ ступеня вогнестійкості на 40 автомобілей. Поруч із ділянкою проектування знаходиться житловий будинок ІІІ ступеня вогнестійкості, що має вікна в усіх зовнішніх стінах, а також виробнича будівля І ступеня вогнестійкості.

Які мінімальні відстані мають бути від закритого гаража, що проектується, до житлового будинку та виробничої будівлі?

Відповідно до п. 15.2.2 ДБН Б.2.2-12:2019 протипожежні відстані між житловими, громадськими, адміністративно-побутовими будинками промислових підприємств, гаражами слід приймати за таблицею 15.2 (чисельник), а від житлових, громадських, адміністративно-побутових будинків промислових підприємств, гаражів до виробничих, складських, сільськогосподарських будинків і споруд слід приймати за таблицею 15.2 (знаменник).

Таким чином мінімальні протипожежні відстані мають бути:

Дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами

між гаражем та тиловим будинком – 8 м;

між гаражем та виробничою будівлею – 9 м.

От тут як раз і виявляється «нюанс»! Справа в тому, що для гаражів в ДБН Б.2.2-12:2019 є ще одна таблиця з відстанями, а саме 10.6. Використовуючи вихідні дані, знаходимо необхідну мінімальну відстань від гаража до житлового будинку:

Дотримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудами

Тобто, в результаті з урахуванням таблиць 15.2 та 10.6 отримаємо:

мінімальна відстань між гаражем та житловим будинком має бути 15 м (у житловому будинку наявні вікна в усіх зовнішніх стінах);

мінімальна відстань між гаражем та виробничою будівлею має бути 9 м.

Підсумовуючи можна сказати, що під час визначення та отримання мінімальних відстаней між будинками, будівлями, спорудамимінімальних відстаней від будівлі, що проектується, до існуючої забудови слід враховувати вимоги по всіх напрямках проектування (протипожежні, санітарні тощо).

Що ж до саме мінімальних протипожежних відстаней та особливостей при їх врахуванні, то ми висвітлимо дану тематику в наступних статтях.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*

1 коментар

You choose peace or war?