Пн - Пт 09:00 - 18:00

ПРО НОВІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ЩОДО ПЛАНУВАННЯ І ЗАБУДОВИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ

ПРО НОВІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ЩОДО ПЛАНУВАННЯ І ЗАБУДОВИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ

Продовжуємо розгляд та тлумачення нових вимог ДБН Б.2.2-12:2018 Планування і забудова територій.

Попередня стаття знаходиться тут.

Пунктом 15.1.4 ДБН Б.2.2-12:2018 встановлено вимоги щодо розміщення пожежно-рятувальних депо: «Пожежно-рятувальні депо будь-якого типу слід розміщувати на окремих земельних ділянках, що мають хоча б одну сторону, яка розташована вздовж червоної лінії дороги загального користування, крім пожежно-рятувальних депо ІІІ типу, що розташовуються на території виробничих (сільськогосподарських) підприємств.

Пожежно-рятувальні депо ІІ-ІІІ типу допускається розміщувати в будинках іншого призначення або в прибудовах до них, крім виробничих та складських будівель категорій А та Б за вибухопожежною небезпекою. При розташуванні зазначених депо у виробничих (складських) будівлях категорії В за пожежною небезпекою, їх слід відокремлювати від інших приміщень суцільними протипожежними стінами та/або перекриттями 1 типу.

Відстані від меж ділянки пожежно-рятувальні частини до громадських і житлових будинків має бути не менше 15 метрів, а до меж земельних ділянок дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл і лікувальних установ стаціонарного типу – не менше 30 метрів».

Обґрунтування протипожежних відстаней між будинками, спорудами, зовнішніми установками, розрахунковим методом.

Новиною в цьому пункті є можливість вбудовувати (прибудовувати) пожежно-рятувальні депо в будинки іншого призначення. Цікавою виглядає можливість вбудови пожежно-рятувальних депо на 1-2 пожежних автомобіля безпосередньо в житлові будинки із розташуванням приміщень пожежного депо на першому поверсі житлового будинку, а гаража-стоянки для пожежної техніки – в підземному паркінгу у відокремленому боксі. Така можливість дозволить пожежно-рятувальним підрозділам швидко реагувати на надзвичайні ситуації, а також в подальшому забезпечить повне перекриття території населеного пункту районами виїзду пожежно-рятувальних підрозділів.

Ознайомившись із вимогами останнього абзацу пункту 15.1.4 у багатьох читачів може виникнути питання: чому відстані вимірюються не між будинками або спорудами, а між земельними ділянками? Справа в тому, що на території пожежно-рятувальної частини можуть проводиться різноманітні навчання, в тому числі із застосуванням відкритого вогню та різних засобів пожежогасіння. Саме для уникнення негативного впливу на мешканців житлових будинків, дітей у навчальних закладах та хворих у лікарнях зі стаціонаром і введені такі вимоги.

Вимоги пункту 15.1.5 щодо радіусу заокруглення поворотів на виїздах з території пожежно-рятувальної частини пов’язані із тактико-технічними характеристиками пожежних автодрабин та автоколінчастих підйомників.

Пункт 15.1.7 встановлює вимоги до виїздів з території пожежно-рятувальної частини на дороги населеного пункту для забезпечення безпеки та правил дорожнього руху. При цьому, виїзди безпосередньо на магістральні дороги безперервного руху та магістральні вулиці загальноміського значення безперервного руху з території пожежно-рятувальної частини забороняються, а виїзди на магістральні дороги регульованого руху, магістральні вулиці загальноміського значення регульованого руху та магістральні вулиці районного значення повинні обладнуватись світлофором та/або світловим покажчиком з акустичним сигналом.

Проводимо оцінку виникнення ризиків надзвичайних ситуацій на об’єктах

Пункти 15.1.8 та 15.1.9 містять вимоги до водопостачання пожежного депо (І категорія) та категорії надійності систем електропостачання (І категорія).

Другий підрозділ розділу 15 встановлює вимоги до протипожежних відстаней між житловими багатоквартирними та індивідуальними житловими будинками, громадськими будівлями, виробничими та складськими спорудами, гаражами, автозаправними станціями та іншими будівлями, спорудами та відкритими майданчиками.

Вимоги пунктів 15.2.1, 15.2.2 та 15.2.3, а також таблиці 15.1 здебільше не є новими. Фактично вони всі містилися в чинних ДБН 360-92**, СНиП ІІ-89-80 та решті будівельних норм, на заміну яких розроблено ДБН В.2.2-12:2018. Різниця полягає у об’єднанні цих вимог та їх групуванні. Єдиною новою вимогою зазначених пунктів є запровадження можливості зменшення протипожежних відстаней для будинків ІІІ ступеня вогнестійкості (не більше ніж на 50%) за умови, що стіна більшого та/або ширшого будинку, яка розташована проти іншого будинку, є протипожежною, а в опорядженні стін, що розташовані одна напроти іншої таких будинків, та в конструктивних елементах покриттів не застосовані горючі матеріали.

Дуже цікавим і важливим є нововведення, яке міститься в пункті 15.2.4
ДБН В.2.2-12:2018 та деяких інших пунктах цих будівельних норм. У чинній редакції ДБН 360-92** та ряді інших нормативних документів зустрічається термін «лісовий масив». Визначення даного терміну в жодному чинному в Україні нормативному документі немає; так само навіть у найближчому зарубіжжі (Білорусь, РФ) його визначення відсутнє. Тому фактично всі вимоги щодо мінімальних протипожежних відстаней від будинків, будівель, споруд, майданчиків, технологічного обладнання до лісових масивів листяного, мішаного або хвойного типів не «працювали» на практиці, оскільки під «лісовим масивом» хтось розумів ліс, а хтось групу з трьох дерев чи кущів.

З метою уникнення даної проблеми в ДБН В.2.2-12:2018 термін «лісовий масив» замінено на «лісову ділянку». Визначення терміну «лісова ділянка» є у Лісовому кодексі України: лісова ділянка – ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі. Відповідно до статті 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. При цьому до лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Враховуючи наведене вважаємо, що відтепер питання мінімальної протипожежної відстані до лісових ділянок буде врегульовано.

Далі буде…

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*