Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Що таке розрахунок на прогресуюче обвалення будівельних конструкцій?

розрахунок на прогресуюче обвалення

У п. 4.2 ДБН В.1.1-7:2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги зазначено: “Будинки, що мають клас наслідків (відповідальності) СС3 (значні наслідки) відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.2-16, слід проводити розрахунок на прогресуюче обвалення внаслідок пожежі згідно з ДБН В.1.2-14, ДБН В.2.2-24 та інших НД”. Звідки ж взялася така вимога, адже в попередній редакції названих норм (від 2002 року) нічого подібного не було?

По-перше, в часи, коли розроблювалася стара редакція ДБН, будівництво в Україні ще не мало таких обсягів і такі об’єкти, які зводять на сьогоднішній день, майже не будувалися, не кажучи вже про славнозвісний “розвиток технологій”, у тому числі в галузі розрахунків усіляких параметрів і процесів. По-друге, вже після затвердження ДБН В.1.1-7-2002 сталася подія, що, як то кажуть, змінила світ. Маємо на увазі те, що сталося 11 вересня 2011 року в далекому місті Нью-Йорку… Подейкують, що це було однією з головних причин, які примусили інженерів та архітекторів з усього світу замислитися над підвищенням міцності подібних споруд, в тому числі над їх розрахунком на прогресуюче обвалення. За наявними даними, в США почали будувати хмарочоси, здатні витримати навіть удар літака на кшталт тих, що мали місце в той горезвісний день.

 

З історії питання

Сам термін, за наявними даними, з’явився 1968 року після роботи комісії, яка вивчала повне руйнування вибухом побутового газу 22-поверхової будівлі “Ronan Point” (Лондон), яке супроводжувалося загибеллю десятків людей і мало неабиякий резонанс. В результаті було запропоновано “узаконити”, точніше, зробити обов’язковим розрахунок будівель деяких видів на прогресуюче обвалення, що англійський парламент і зробив. Іншими словами, автори вітчизняних норм фактично нічого нового не вигадали.

 

Ближче до українських реалій

Зрозуміло, що звинувачувати архітекторів чи будівельників у недбалості під час проектування та будівництва Всесвітнього торгового центру було б некоректно, адже нікому й на думку не спадало, що може статися щось подібне, а існуючі системи пожежогасіння, звичайно ж, не були розраховані на те, щоб упоратися з пожежею від розлитого авіаційного пального, не кажучи вже про вогнестійкість будівельних конструкцій. Тож цей випадок екстраординарний, натомість більшість випадків обвалення конструкцій (під час пожежі або без неї) відбуваються в умовах, які можна передбачити. Більше того, методи розрахунку будівельних конструкцій на прогресуюче обвалення наразі непогано опрацьовані і за бажання (або за необхідності) виконати їх (принаймні силами фахівців, які мають відповідне ноу-хау) цілком можливо. А від результатів розрахунків і залежать багато в чому архітектурні рішення щодо будівництва об’єктів, а також їх оснащення системами протипожежного захисту.

 

Причини та прийоми боротьби з явищем

Аби підвищити стійкість будівельних конструкцій до прогресуючого обвалення, вже на стадії проектування будівлі необхідно розглядати можливості локальних руйнувань. Її підвищенню сприяють зменшення кількості шарнірних з’єднань, в ряді випадків – використання цілісних конструкційних елементів, застосування будівельних матеріалів, схильних до пластичної деформації, а також передбачення в конструкції будівлі елементів, які за нормальних умов експлуатації не виконують несучих функцій, але виконують їх у разі появи локальних руйнувань.

Саме ж прогресуюче обвалення може бути наслідком таких явищ як утворення тріщин, через наявність яких відбувається поступове руйнування будівельних конструкцій, корозійне руйнування металевих компонентів будівель і споруд, деформації, впливи зусиль тієї чи іншої природи тощо. Окрім причини, про яку вже йшлося (терористичний акт з подальшим виникненням пожежі), прогресуюче обвалення може статися через підтоплення ґрунтовими водами або аварії у водопровідних/каналізаційних мережах, що можуть призвести до того самого, руйнування конструкційних елементів через їх перевантаження, зіткнення з важкими транспортними засобами тощо. Те саме може статися через вже згадане корозійне чи інше руйнування будівельних конструкцій, помилки під час проектування/розрахунків на міцність, вибух (наприклад, побутового газу) і т. ін.

Як проводять розрахунки?

Перш за все слід зазначити, що розрахунок на прогресуюче обвалення – це те, чого пересічний громадянин за допомогою калькулятора не виконає, для цього існують формули та комп’ютерні моделі, не кажучи вже про те саме ноу-хау. Розрахунки проводять, приймаючи ті чи інші можливі причини прогресуючого обвалення (в нашому випадку – внаслідок пожежі) виходячи з архітектурно-планувальних рішень та особливостей будівельних конструкцій і матеріалів, які передбачено використовувати під час будівництва.

Розрахунок на прогресуюче обвалення будівельних конструкцій під час пожежі дає змогу визначити “слабкі місця” і з’ясувати, що саме можна зробити, аби відтермінувати можливе руйнування цих конструкцій. Наприклад, вжити певних заходів з числа перелічених вище. Для чого потрібне це саме “відтермінування”? Хоча б для того, щоб збільшити проміжок часу безпечної евакуації з будівлі у разі пожежі, себто дати наявним особам більше шансів урятуватися.

Компанія ШІЛД-ФАЄР – має кваліфікованих фахівців і відповідний досвід проведення таких розрахунків. Ми можемо здійснити не тільки належні розрахунки і дати прогнози щодо поведінки будівлі під час пожежі, але й обґрунтувати і запропонувати заходи щодо підвищення її стійкості.

Залишились питання? Пишіть у коментарях або на нашу пошту info@shieldfire.com.ua

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*