Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Спірні питання нормування пожежної безпеки автозаправних станцій

Пожежна безпека автозаправних станцій (АЗС) є надзвичайно важливим завданням, як під час проектування так і під час дотримання протипожежного режиму на об’єкті. Відповідно до діючих норм, а саме ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», необхідно обладнувати автоматичною системою пожежогасіння, дослівно «Усі приміщення. Приміщення категорії В площею понад 20 м2, складські приміщення з наявністю ЛЗР та ГР незалежно від площі, приміщення постів технічного обслуговування площею понад 100 м2, а також приміщення  БП АЗС, АГЗС об’ємом 500 м3 та більше, в яких розміщується обладнання перекачування скрапленого вуглеводневого газу, що входить до складу технологічної системи АЗС».

Тобто в чинній редакції вимога викладена в двох реченнях, які суперечать одне одному. Спочатку вимагається обладнувати усі приміщення АЗС автоматичною системою пожежогасіння (в тому числі службові кабінети, операторську, коридори, торгівельні зали, підсобні приміщення тощо), а потім в другому реченні іде конкретизація, щодо приміщень, які дійсно необхідно обладнувати автоматичною системою пожежогасіння.

Аналіз попередніх вимог, які вже втратили чинність, але на основі яких розроблялися вимоги до ДБН В.2.5-56:2014, а саме НАПБ Б.05.019:2005 «Інструкція щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій» показав, що автоматичною системою пожежогасіння мали обладнуватись «Приміщення категорії В площею понад 20 кв.м, складські приміщення з наявністю легкозаймистих речовин та горючих речовин незалежно від площі, приміщення постів технічного обслуговування  площею понад 100 кв.м, а також приміщення БП АЗС, АГЗС об’ємом 500 куб.м та більше, у яких розміщується обладнання для перекачування скрапленого   вуглеводневого газу, яке входить до складу технологічної системи АЗС. Торговельний зал підприємства з продажу легкозаймистих речовин та горючих речовин слід відносити до складських приміщень під час визначення необхідності обладнання автоматичними установками пожежогасіння».

Таким чином бачимо, що в діючій редакції ДБН В.2.5-56:2014 вимога, щодо обладнання автоматичною системою пожежогасіння усіх приміщень є некоректною та потребує редагування. Дана неточність є дуже важливим аспектом, враховуючи можливість наглядових органів ДСНС двозначно трактувати дану вимогу, що відповідно може призводити до економічних втрат підприємств. Разом з тим, під час внесення змін до ДБН В.2.5-56:2014 доречно не прирівнювати торгівельні зали в яких продаються легкозаймисті та горючі речовини до складських приміщень, а окремо встановити вимоги та критерії щодо необхідності обладнання їх автоматичною системою пожежогасіння.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*