Пн - Пт 09:00 - 18:00

Особливості проектування виробничих приміщень в яких обертаються легкозаймисті речовини, горючі гази та пил

Особливості проектування виробничих приміщень

У виробничому процесі або процесі зберігання речовин та матеріалів можуть бути задіяні в якості сировини, побічного, проміжного або кінцевого продукту легкозаймисті рідини (ЛЗР), горючі рідини (ГР), що виділяють пари, горючі гази (ГГ), пил. Дані речовини під час взаємодією з повітрям або між собою можуть утворювати вибухонебезпечні суміші, які, за наявності джерела запалювання, призводять до вибуху та пожежі. Отож, в цьому матеріалі будуть основні особливості проектування виробничих приміщень з вище вказаними особливостями.

Один з основних аспектів, який необхідно визначити під час проектування приміщень де обертаються такі речовини є розрахунок категорій приміщень та виробничої (складської) будівлі в цілому за вибухопожежною та пожежною небезпекою.

Якщо за результатами розрахунку буде встановлено, що певне приміщення буде відноситись до категорій «А» або «Б», то для таких приміщень мають бути зроблені значні об’ємно-планувальні та конструктивні рішення щодо архітектури, а також рішення по інженерним системам, зокрема:

– улаштування легкоскидних конструкцій;

– улаштування протипожежних тамбур-шлюзів з протипожежними дверима на входах до цих приміщень;

– улаштування постійного надлишкового тиску (підпору повітря) в протипожежних тамбур-шлюзах;

– відокремлення приміщень категорії «А» або «Б» від сусідніх приміщень протипожежними перегородками;

– виконання всіх електричних мереж в таких приміщеннях у вибухозахищеному виконанні тощо.

 

Виконання зазначених вище заходів, які є обов’язковими, призведе до втрат корисної виробничої (складської) площі, збільшить вартість реалізації проектних рішень тощо. Виникає питання: чи можна законно позбутися всіх цих об’ємно-планувальних та конструктивних рішень?

І такий вихід є.

Відповідно до п. 7.2.3 ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «у разі обертання у приміщенні ГГ і/або ЛЗР та ГР, під час визначення значення маси М, яка входить до формул (1) і (4), дозволено враховувати роботу аварійної вентиляції, якщо вона забезпечена резервними вентиляторами, автоматичним пуском у разі перевищення граничнодопустимої вибухобезпечної концентрації речовин у повітрі та електропостачанням за І категорією надійності (ПУЭ) за умови розміщення пристроїв для видалення повітря з приміщення у безпосередній близькості від місця розрахункової аварії (апарата, установки тощо), що забезпечує ефективне видалення газів і парів, які надходять у приміщення у результаті аварії».

При цьому, «може враховуватись постійно працююча загальнообмінна вентиляція, яка відповідає конструктивним вимогам аварійної вентиляції, забезпечує концентрацію ГГ і парів у приміщенні, що не перевищує гранично-допустиму вибухобезпечну концентрацію, розраховану для аварійної вентиляції. Вказана загальнообмінна вентиляція повинна бути обладнана резервними вентиляторами, які включаються автоматично при зупинці основних вентиляторів. Електропостачання вказаної вентиляції повинно здійснюватися не нижче ніж за І категорією за ПУЭ».

Простіше кажучи можливо визначити необхідну кратність повітрообміну в приміщенні, за якої маса парів ЛЗР, ГР, ГГ або пилу не досягне критичного значення для створення у разі вибуху надлишкового тиску в 5 кПа.

За таких умов приміщення не буде відноситись до категорії «А» і відпаде проблема проектування та реалізації всіх наведених вище противибухових та протипожежних заходів.

 

У разі необхідності проведення таких розрахунків Ви можете звертатися до нашої компанії. Ми з радістю Вам допоможемо.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*