Пн - Пт 09:00 - 18:00

Як підтвердити класи вогнестійкості будівельних конструкцій

класи вогнестійкості будівельних конструкцій

Відомо, що проектувальник під час розроблення проектної документації для переважної більшості об’єктів будівництва в пояснювальній записці зазначає його ступінь вогнестійкості. А теперь головне – кк підтвердити класи вогнестійкості будівельних конструкцій, та на якому етапі створення об’єкта будівництва це доцільно робити?

Цей же показник фіксується у подальшому і в інших документах, пов’язаних із реалізацією проекту, зокрема, і в експертному звіті комплексної експертизи.

Загалом же ступінь вогнестійкості будівлі впливає на багато чинників, дотримання яких є важливим під час проектування, наприклад, на встановлення:

  • – мінімальних протипожежних відстаней до сусідніх об’єктів;
  • – максимальної умовної висоти та/або поверховості будівлі;
  • – максимальної площі протипожежного відсіку в межах поверху тощо.

Після встановлення ступеня вогнестійкості, відповідно до таблиці 1 ДБН В.1.1-7:2016, проектувальник зазначає класи вогнестійкості будівельних конструкцій (стін, колон, перекриттів, сходових маршів, елементів покриття тощо).

Здавалося б, що на цьому питання вичерпано: класи вогнестійкості будівельних конструкцій встановлені: конструктор в томі проекту «Конструкції будівельні» робить детальні креслення із зазначенням виду та марки бетону чи цегли, кількості арматурних стрижнів, визначає їх діаметр та захисний шар бетону тощо. Навпроти кожної конструкції наводиться її клас вогнестійкості.

Але саме тут потрібно зупинитися: не слід забувати, що вказане значення класу вогнестійкості є нормативним, фактичне ж може бути зовсім іншим.

Розрахунок вогнестійкості будівельних конструкцій та споруд

Так, фактичне значення класів вогнестійкості будівельних конструкцій відповідно до примітки 1 таблиці 1 та пункту Г.3 ДБН В.1.1-7:2016 визначають шляхом випробувань згідно з ДСТУ Б В.1.1-4, за стандартами на методи випробувань на вогнестійкість будівельних конструкцій конкретних видів, або за розрахунковими методами відповідно до стандартів.

Таким чином, маємо дві опції по визначенню фактичних значень класу вогнестійкості будівельних конструкцій: випробування або розрахунки.

Тепер повернімося до першого питання, що було винесено в назву цієї публікації:

Як підтвердити класи вогнестійкості будівельних конструкцій?

Чи є в цьому сенс? Спробуємо відповісти (спойлер: так, сенс є).

По-перше, підтвердження класів вогнестійкості будівельних конструкцій вимагають державні будівельні норми (навели вище пряму вказівку).

По-друге, позитивні протоколи випробувань або результати розрахунків будуть свідчити про те, що конструктор обрав вірні будівельні матеріали, арматурну сітку, захисний шар, товщину цегляної кладки тощо. Тобто, маючи «на руках» протоколи або розрахунки конструктор «може спати спокійно» та не сумніватися у проектних рішеннях.

 

Друге питання, озвучене нами у назві, є більш дискусійним. Так на якому етапі створення об’єкта будівництва слід отримувати протоколи чи розрахунки: на етапі проектування чи на етапі будівництва (перед безпосереднім здаванням в експлуатацію об’єкта)?

Багато забудовників та проектувальників намагаються відтермінувати проведення зазначених робіт як можна пізніше в часі: читай, схиляються до другого варіанту.

Але чи правильно так робити?

Трохи помоделюємо та візьмемо уявний будинок. Архітектор та конструктор і їх команда зробили проектну документацію; остання у свою чергу пройшла комплексну експертизу; отримано дозвіл на початок будівельних робіт; проведено будівельні роботи (відповідно до проекту!).

Перед здаванням будинку в експлуатацію забудовник чи проектувальних вирішили провести випробування або розрахунки класів вогнестійкості будівельних конструкцій відповідно до прийнятих проектних рішень.

І ось тут може бути сюрприз: виявляється, що деякі (а, можливо, й не деякі) будівельні конструкції не відповідають необхідному (відповідно до державних будівельних норм) класу вогнестійкості.

Що робити?!

Як не крути, в цьому випадку необхідно коригувати проектну документацію, що тягне за собою нове проходження комплексної експертизи, проводити додаткові роботи на будівництві об’єкту. Це ж, відповідно, додаткові витрати коштів та, головне, такого дорогоцінного ресурсу, як час.

Натомість, завбачливі замовники одразу дивляться ширше і обирають перший із зазначених нами варіантів щодо часу проведення необхідних розрахунків або випробувань для підтвердження класу вогнестійкості будівельних конструкцій.

Якщо всі ці дії робити перед подачею проекту на експертизу або під час її проходження, то при отриманні негативного результату можна одразу оперативно опрацювати і внести відповідні зміни до проекту. У такому випадку забудовник збереже і фінанси, і час, і власні нерви.

А яка ваша думка стосовно поставлених питань? Чи підтверджуєте ви класи вогнестійкості будівельних конструкцій? Якщо так, то якими методами і на якому етапі?

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*