Пн - Пт 09:00 - 18:00

ВРАХУВАННЯ ВИМОГ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ У СКЛАДІ МІСТОБУДІВНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

Pastel Red and Pink Photo Vintage Bike Facebook Cover kopyya 15

У 2022 році на перший план у містобудівній та проектній документації вийшли розділи інженерно-технічних заходів цивільного захисту. Питання, яким протягом багатьох років не приділялося належної уваги, але від яких, по суті, залежить безпека людей, у тому числі, на час воєнного стану, нарешті почали ґрунтовно вивчатися, до розробки відповідних змін до чинних будівельних  норм та нормативно-правових актів залучено чимало фахівців, сформовано робочі групи, запущено курси по навчанню профільних експертів та готуються до запуску курси по навчанню проектувальників.

Ми спробували узагальнити питання, які стосуються інженерно-технічних заходів цивільного захисту в цілому та захисних споруд зокрема, за результатами – пропонуємо вам ознайомитися з циклом статей.

Отже, саме даною публікацією ми розпочинаємо цей цикл, присвячений плануванню та впровадженню заходів із захисту населення і територій від негативних чинників надзвичайних ситуацій мирного часу та особливого періоду, зокрема воєнного часу, під час забудови територій та створення об’єктів будівництва, у тому числі  забезпечення укриття населення в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту.

Безсумнівно, саме положення містобудівної документації, її наявність, повнота і правильність врахування у такій документації вимог законодавства, будівельних та інших технічних норм і правил дозволяють здійснювати забудову територій, розміщувати на ній об’єкти будівництва, розробляти необхідну для цього проектну документацію, у тому числі з урахуванням державних та громадських інтересів, суспільних потреб.

Під час розробки містобудівної документації, насамперед місцевого рівня (комплексних планів просторового розвитку території територіальних громад (далі – комплексні плани), генеральних планів населених пунктів, детальних планів території), в обов’язковому порядку мають враховуватися вимоги нормативних документів щодо забезпечення інженерного захисту територій, до яких, у тому числі, належать інженерно-технічні заходи цивільного захисту (далі – ІТЗ ЦЗ).

Відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України (далі – Кодекс) під ІТЗ ЦЗ  розуміють комплекс інженерно-технічних рішень, спрямованих на запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, забезпечення захисту населення і територій від них та небезпеки, що може виникнути під час воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій, а також створення умов для забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання і територій в особливий період.

На жаль, як ми вже зазначали, розуміння щодо важливості передбачення та реалізації рішень ІТЗ ЦЗ, зокрема й під час планування і забудови територій, прийшло тільки з початком повномасштабної агресії російської федерації проти України, руйнуванням або знищенням об’єктів критичної інфраструктури, розумінням необхідності забезпечення їх надійного захисту, а також сталого функціонування населених пунктів. До цього, не зважаючи на наявність замороженого конфлікту на сході країни, зазначеним питанням належної уваги не приділялося.

Такий стан справ став можливим через відсутність чіткої системи, яка б унеможливлювала створення та затвердження містобудівної документації  без врахування у ній вимог законодавства, норм та правил, що діють у сфері цивільного захисту.

Дійсно, в окремих випадках реалізація рішень ІТЗ ЦЗ, передбачених містобудівною документацією, потребувала залучення значних сил та засобів, а також коштів, впливала на кінцеву вартість створення об’єктів будівництва, зокрема житла.

Дуже часто забудовники (замовники будівництва, виконавці робіт) вважали зазначене економічно недоцільним і всіляко намагалися уникнути зайвих, на їх погляд, витрат на врахування та реалізацію вимог ІТЗ ЦЗ.

До того ж недосконалість вимог законодавства, насамперед неузгодженість норм законодавства, що діє у сфері цивільного захисту, із містобудівним законодавством до недавнього часу дозволяла робити це «майже на законних підставах».

Так, не зважаючи на наявність у Кодексі норм щодо необхідності врахування вимог ІТЗ ЦЗ у відповідних видах містобудівної та проектної документації, містобудівним законодавством не було встановлено чітких вимог стосовно обов’язковості врахування у вихідних даних на створення містобудівної документації, а також у містобудівних умовах та обмеженнях на створення об’єктів будівництва відповідних положень. Також розділ ІТЗ ЦЗ не потребував проведення експертизи тощо.

Встановлення грифу «для службового користування» для ДБН В.1.2-4:2019 «Система безпеки та надійності у будівництві. Інженерно-технічні заходи цивільного захисту», на переконання окремих виконавців робіт, не потребував обов’язкового врахування відповідних вимог під час розроблення містобудівної та проектної документації: тобто, якщо «закрито», то й не потребує обов’язкового врахування.

Недосконалість вимог ДБН Б. 1.1-5:2007 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) у містобудівній документації» (у двох частинах: на мирний час та на особливий період) призводила до того, що розділи ІТЗ ЦЗ містобудівної документації фактично формувалися як збірник витягів окремих положень інших розділів містобудівної документації, насамперед розділів щодо інженерної підготовки та інженерного захисту територій від небезпечних метеорологічних, геологічних, гідрогеологічних та інших явищ і процесів. Часто-густо до зазначених розділів включалися заходи організаційного, а не містобудівного характеру.

Крім того у цих будівельних нормах багато уваги приділялося питанням погодження та затвердження розділу ІТЗ ЦЗ як складової містобудівної документації, що не відповідало вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Також до цього часу відсутні вимоги до складу та змісту розділів ІТЗ ЦЗ у складі комплексних планів та детальних планів території. Норми цих будівельних норм є застарілими, не повною мірою узгоджуються з нормами ДБН В.1.2-4:2019, через що не відповідають вимогам сьогодення.

Натомість розділення розділів ІТЗ ЦЗ містобудівної документації окремо на вимоги мирного часу та заходи, що мають реалізовуватися в особливий період (зокрема, під час правового режиму воєнного стану), робило останні фактично не обов’язковими для врахування та реалізації: поширеним було відношення, що якщо настане особливий період, то тоді почнемо реалізовувати, а до того часу – немає потреби.

З цього приводу необхідно зазначити таке. Загрози виникнення надзвичайних ситуацій воєнного стану та їх негативні чинники, за винятком застосування засобів ураження (звичайних та зброї масового ураження), не різняться від загроз та негативних чинників мирного часу.

Наприклад, чи будуть різнитися загрози та негативні чинники можливого (прогнозованого) катастрофічного затоплення у разі руйнування гідроспоруд в умовах мирного часу або в особливий період (читай – у воєнний час)?

Так само й щодо інших загроз техногенного та/або природного характеру. Разом з цим в особливий період до цих загроз ще буде додано й інші специфічні загрози, пов’язані із застосуванням супротивником засобів ураження та самим фактом ведення бойових (воєнних) дій. А протидія негативним наслідкам надзвичайних ситуацій воєнного часу має мінімум плануватися, а максимум – реалізуватися заздалегідь, тобто в умовах мирного часу, бо під час воєнного стану це може бути запізно або неефективно.

Отже, з урахуванням результатів аналізу виникнення можливих надзвичайних ситуацій та їх наслідків у мирний час і в особливий період вимушені зробити такий висновок: на сьогодні підстави для окремого планування й реалізації у містобудівній документації вимог ІТЗ ЦЗ відсутні, оскільки це є неефективним та економічно необґрунтованим.

Обговорення даної теми продовжимо у наступній статті, яку опублікуємо через пару днів. Тому підписуйтесь на наші соціальні мережі аби не пропустити. Діліться своїми думками та залишайте питання у коментарях.

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*

2 коментарі